La alt dere gjør, skje i kjærlighet
10. Bønn hemmelighet
Denne kraftige bønnhemmeligheten er en som blir gitt til oss i tre forskjellige vers som jeg vil vise deg under her.
Som du vil se i disse neste tre versene, har både Jesus Kristus og Den Hellige Ånd en meget kraftig, formidlende bønn for alle nyfødte troende.
Som et gjenfødt barn av den høyeste Gud har vi ikke bare rett til å nærme oss Gud for oss selv eller noen andre vi kan be for. For vi har også rett til å spørre både Jesus og Den Hellige Ånd om å hjelpe å be direkte for oss eller for noen andre som vi kan be for.
Med andre ord, ikke bare kan vi gå inn i gapet og komme mellom å be for noen andre for hva enn deres bønnebehov måtte være, men vi kan også spørre både Jesus og Den Hellige Ånd om å gå inn i gapet og be for oss, og med oss til Gud Faderen på den spesifikke bønnforespørselen. Hvis Gud Faderen kan bli beveget til å svare på noen av våre egne personlige bønner som blir bedt direkte til Ham selv, kan du forestille deg hvor mye mer suksess vi alle ville ha i vårt bønneliv med Ham hvis vi ber både Jesus og Den Hellige Ånd om å be for oss og med oss på enkelte bønneoppgaver fra tid til annen?
Her er de tre kraftige versene hvor denne spesifikke åpenbaringen blir gitt til oss av Herren:
† "Hvem kan da fordømme? Kristus Jesus er den som døde, ja, mer enn det, han sto opp og sitter ved Guds høyre hånd, og han ber for oss." (Romerne.8:34)
† "Derfor kan han også fullt og helt frelse dem som kommer til Gud ved ham, fordi han alltid lever og går i forbønn for dem." (Hebreerne.7:25)
† "På samme måte kommer også Ånden oss til hjelp i vår svakhet. For vi vet ikke hva vi skal be om for å be rett, men Ånden selv går i forbønn for ossmed sukk uten ord. Og han som gransker hjertene, vet hva Ånden vil; for Ånden ber for de hellige etter Guds vilje." (Romerne.8:26~27)
De to første versene refererer til Jesu forbønnstjeneste som Han har for hver enkelt av oss, og det tredje verset refererer direkte til Den Hellige Ånd selv. Legg merke til i første og tredje vers at nøyaktig samme ord blir brukt i referanse til Jesus og Den Hellige Ånd. De nøyaktig samme ordene er de begge "går i forbønn for oss."
I evangeliets evangelier forteller Jesus oss spesielt at vi skal be direkte til Gud Faderen hvis vi har noen spesifikke bønnebehov. Vi skal ikke be direkte til Jesus, Den Hellige Ånd eller til noen døde hellige som lever i himmelen. Vi skal bare be direkte til Gud Faderen i Jesu navn hvis vi har noen spesielle bønnforespørsler.
Disse tre versene gir oss en utrolig åpenbaring i det at ikke bare alle trofaste troende skal be direkte til Gud Faderen, men at Jesus og Den Hellige Ånd også vil bede direkte til Gud Faderen for oss alle også.
Og hvis Jesus og Den Hellige Ånd også vil be direkte til Gud Faderen for oss alle, betyr dette at vi kan tilnærme oss både Jesus og Den Hellige Ånd fra tid til annen for å be dem om å be for oss og med oss på en bestemt bønnforespørsel.
Når du summerer det hele, tror jeg at de tre versene ovenfor gir oss 5 viktige åpenbaringer som vi kan bruke i vårt eget personlige bønneliv med Herren. Her er de 5 viktige brikkene av åpenbaring satt under følgende passende bildetekster.
De to første versene refererer direkte til Jesus Kristus. Når Bibelen forteller oss at Jesus selv vil "be for oss", er det noen som ikke tror at dette bør tolkes bokstavelig.
Deres tolkning av ordene at Jesus vil «gå i forbønn for oss» er at det ikke refererer til at Jesus gjør eller tilbyr noen spesielle bønner til Gud Faderen på våre vegne.
Deres definisjon av ordet "forbønn" er at det bare refererer til Jesus som overblir i Guds nærhet som vår yppersteprest. Med andre ord, Jesus som vår frelser og yppersteprest, sitter nå ved Guds Faders høyre hånd i en stilling av makt og autoritet, og som sådan kan vi be direkte til Gud i Jesu navn som forbønn for noen andre. Men vi skal ikke spørre eller forvente at Jesus skal be for oss eller med oss.
Jesu offerdød på korset har nå åpnet portene til himmelen og til Guds egen trone. Som et resultat kan vi nå be direkte til Gud selv om de spesifikke bønneforespørsler som vi måtte ha.
Imidlertid er hverken jeg eller flere andre bemerkede bibelske lærere med på denne symbolske tolkningen av uttrykket om at Jesus vil "be for oss." Vi tror at disse ordene er ment å bli tatt veldig bokstavelig.

Med andre ord, hvis disse to versene forteller oss at Jesus vil be for oss, bør vi ta denne uttalelsen som en bokstavelig uttalelse og tro at Jesus bokstavelig talt ikke mener at dette er symbolsk eller figurativt, men at han bokstavelig talt vil gjøre direkte forbønn for oss alle fra tid til annen.
Dette forteller oss at Jesus vil be direkte til Gud Faderen på våre vegne, ettersom ulike behov og omstendigheter oppstår i våre liv.
Det åpenbare nøkkelordet i disse tre versene er ordet "forbønn." Her er flere definisjoner fra noen av de forskjellige bibelordbøkene om hva ordet "forbønn" betyr.
✦ Bønn som tilbys på vegne av andre
✦ Å assistere med presserende bønner, å bønnfale Gud for hans tjeneste
✦ Handlingen om å bønnfalle Gud eller be på vegne av en annen person eller gruppe
✦ Å nå, å møte noen, for å presse eller oppfordre noen sterkt
✦ Handlingen med å involvere seg, eller formidling mellom ulike parter, spesielt handlingen i å be til Gud på vegne av en annen person
Alle disse definisjonene viser oss at når en person involverer en annen person for Gud Faderen, ber de bokstavelig talt for den andre personen og hva deres spesielle bønnebehov kanskje er på den tiden.
Så når disse versene forteller oss at Jesus selv vil gjøre direkte forbønn for oss, tror jeg at dette viser oss at Jesus har en veldig spesiell rolle som en faktisk forbeder for oss alle, og at Han også vil be direkte til Gud Faderen for oss alle fra tid til annen.
Ikke bare kan Jesus Kristus be og snakke for oss alle sammen fra tid til annen for Gud Faderen, men det siste verset forteller oss at Den Hellige Ånd selv kan også be og forkynne for oss alle fra tid til annen ettersom forskjellige behov og omstendigheter oppstår i våre personlige liv.
Med det tredje verset med Den Hellige Ånd brukes det nøyaktig de samme ordene som det gjør med Jesus i det, at han vil også «be for oss», så tror jeg at de samme prinsippene for tolkning bør brukes på dette verset og at vi også bør tolke dette verset veldig bokstavelig talt.
Med andre ord, bør vi tolke dette verset som at Den Hellige Ånd selv kan bokstavelig talt inngå og be direkte til Gud Faderen for oss alle fra tid til annen. Dette betyr at både Jesus Kristus og Den Hellige Ånd kan nå bli våre egentlige bønnpartnere og bønnallierte fra tid til annen avhengig av hva vi ber om til Gud Faderen.
Med alle tre versene som forteller oss at både Jesus og Den Hellige Ånd kan direkte be og inngå for oss alle, betyr det at det nå er to grunnleggende scenarier hvor denne typen forbønn kan komme i spill så lenge vi er personlig interessert. Dette vil bli en annen åpenbaring som blir som å se på en tosidig mynt.
Den ene siden av mynten, som vil være det første scenariet, vil være når Jesus og Den Hellige Ånd vil be for oss fremfor Gud Faderen og vi vil aldri vite det.
De gjør det faktisk for oss. Med Jesus og Den Hellige Ånd, ved å være Gud og Herre selv, kan de begge se perfekt inn i vår fremtid og vil vite nøyaktig hva hele vår fremtid vil inneholde for oss ned til de aller minste detaljene.
Som et resultat av å fullstendig vite hva som ligger foran oss i vår fremtid, betyr det at de kan be for oss fremfor Gud Faderen, for å stoppe eventuelle tragedier som kan være klargjort til å hende oss.
Og ikke bare kan de begge be direkte til Gud for å stoppe eventuelle tragedier fra å hende oss, men de kan også be direkte til Gud for å hjelpe oss med eventuelle problemer eller ugunstige situasjoner som vi allerede har kommet inn i. Med andre ord, de kan begge be direkte til Gud Faderen for vår befrielse ut av noen dårlige situasjoner som vi kan ha inntrådt i.
Inntil vi kommer til himmelen og går inn i domstolen til Kristus, hvor hele vårt liv vil bli gjennomgått, vil vi aldri vite hvor ofte og hvor mange ganger Jesus og Den Hellige Ånd har bedt for oss foran Gud Faderen for å forhindre at det skjer dårlige ting med oss, eller for å be om vår frigjøring etter at vi allerede hadde gått inn i en dårlig situasjon.
Men med de ovennevnte tre versene som forteller oss at både Jesus og Den Hellige Ånd kan be og forkynne direkte for oss for Gud Faderen, da vet du at de har begge en veldig aktiv og kraftig forbønnsbønn for hver eneste gjenfødte troende. Dette burde gi stor komfort og god fred til alle troende at den andre og tredje personen av den treenige Guddom har oss alle i sine tanker og i sine bønner til Gud Faderen.
Men dette vil nå lede oss til det andre mulige scenariet med denne åpenbaringen fra Herren, som vil være den andre siden til den samme mynten.
Ikke bare er Jesus og Den Hellige Ånd forbedere og ber for oss alle fra tid til annen uten at vi noen gang er klar over det, men jeg tror at denne åpenbaringen nå åpner et helt nytt rike som mange troende aldri har tenkt på før.
Og dette vil bli bønnhemmeligheten i denne artikkelen. Denne bønnhemmeligheten er at fra tid til annen, avhengig av akkurat det vi ber om til Gud Faderen, kan vi bokstavelig talt spørre både Jesus Kristus og Den Hellige Ånd om å be for oss og med oss på en bestemt bønnforespørsel til Gud Faderen.
Med andre ord, vi vil spørre både Jesus og Den Hellige Ånd om å bli våre bønnpartnere og bønnallierte ved noen av våre personlige bønner til Gud Faderen.

Akkurat som vi kan be andre troende å be for oss og med oss fra tid til annen, kan vi også gjøre det samme med både Jesus og Den Hellige Ånd.
Bortsett fra at med Jesus og Den Hellige Ånd på vår side, vil vi bokstavelig talt ha Gud Den Allmektige på vår side ettersom både Jesus og Den Hellige Ånd er både Gud og Herre selv.
Tenk bare hvor mange flere av dine personlige bønner som muligvis kan få svar fra Gud Faderen hvis du har både Jesus og Den Hellige Ånd i bønn for deg og med deg på noen av dine personlige bønnforespørsler!
Selv om du kan be både Jesus og Den Hellige Ånd om å be for deg og med deg fra tid til annen, må du også være veldig forsiktig når du prøver å bruke denne kraftige bønnhemmeligheten. I det tredje verset over om at Den Hellige Ånd selv gjør direkte forbønn for oss - merk hvordan den siste setningen slutter.
Den siste delen av den siste setningen sier at Herren "for Ånden ber for de hellige etter Guds vilje."
Nøkkelordene å sette fingeren på er at Herren ber for oss "i henhold til Guds vilje." Med andre ord, Den Hellige Ånd kommer ikke til å be for deg, med mindre bønnforespørselen er i Guds vilje for livet ditt.
Hvis bønnforespørselen ikke er i Guds vilje for ditt liv, vil hverken Jesus eller Den Hellige Ånd be for deg, og du vil dermed kaste bort både deres tid og din tid hvis du prøver og presser dem til å be for noe som Gud ikke vil ta del i i første omgang.
Så hvordan vet du om en bestemt bønnforespørsel kommer til å være i Guds vilje for livet ditt? Dette vil nå lede oss rett inn i neste tekst.
I det tredje verset ovenfor om Den Hellige Ånd gir de to første setningene oss en annen kraftig del av åpenbaringen på hele dette emnet. Nøkkelordene er:
† "På samme måte kommer også Ånden oss til hjelp i vår svakhet. For vi vet ikke hva vi skal be om for å be rett, men Ånden selv går i forbønn for oss med sukk uten ord." (Romerne.8:26)
Denne kraftige åpenbaringen forteller oss at du ikke alltid skal vite nøyaktig hva du skal be for eller akkurat hvordan du ber om det. Som et resultat av vår "svakhet" på dette området må vi lære å stole på Den Hellige Ånd, ikke bare hva du skal be for, men akkurat hvordan du ber for det.
Dette er noe som enhver troende må lære på egen hånd gjennom å prøve og feile med Den Hellige Ånd. Du må lære å bli guidet og ledet av Den Hellige Ånd, ikke bare i ditt eget personlige bønneliv, men også med de andre delene av livet ditt.
Dette er en ferdighet som kan læres om du virkelig ønsker å lære hvordan du gjør dette med Herren.
Den Hellige Ånd selv vil vise deg og lære deg hvordan du blir veldig følsom overfor Hans bevegelser innenfor det å være deg, slik at du kan lære å bli veldig flink og dyktig på når det er Han som virkelig beveger seg i deg, og akkurat hva Han prøver å lede deg til å gjøre.
Når du begynner å bli mer følsom overfor Hans bevegelser i deg, da kan du begynne å hente opp og lese hva Han prøver å fortelle deg å gjøre, og da vil du virkelig kunne bruke dette prinsippet i din egen private bønn i livet med Herren.
Den Hellige Ånd vil kunne fortelle deg hvorvidt en bestemt bønnforespørsel også burde føres for Herren for Hans vurdering. Med andre ord, Han vil fortelle deg om din personlige bønnforespørsel vil være i Guds vilje for livet ditt.
Hvis Den Hellige Ånd forteller deg at din personlige bønnforespørsel ikke er i Guds vilje for livet ditt, og du kan plukke det opp på forhånd fra Ham, så vil du ende opp med å spare deg selv mange timer med bortkastet bønn, ved å be om noe som Gud ikke ønsket å komme din vei i første omgang.
Og ikke bare kan Den Hellige Ånd lede deg og føre deg til hva du skal be for, og hva du ikke skal be for, men Han kan også veilede deg om hvordan du skal ordlegge dine bønner til Gud Faderen og nøyaktig hva slags vinkler og poeng som er viktig i dine spesifikke forespørsler.
Det er tider jeg tror at du vil få mer suksess med Gud i bønnelivet hvis du kan lære å være veldig spesifikk med noen av dine bønneforespørsler og nærme deg Ham fra rette vinkler og rette synspunkter.
Eksempel - si at du ber Gud om å lede deg til sjelevennen av Hans valg for livet ditt. Den riktige vinkelen og det riktige synspunktet på denne forespørselen er ikke å prøve å knytte Gud sammen med hvem du synes kan være best egnet for deg.
Du treffer kanskje allerede en person, og du tror kanskje denne personen er din sanne sjelevenn. Men måten å ordne din bønn til Gud med om denne personen, er å be Ham om å gi deg beskjed om denne personen er den rette for deg og om denne personen er den Han har valgt spesielt for deg.
Noen mennesker vil forsøke å tvinge sin hånd med Gud på dette problemet, og de vil be Ham om å prøve å få den andre personen til å elske dem og forplikte seg til å gifte seg med dem. I stedet for å prøve å presse Gud for å få denne personen til å elske dem og gifte seg med dem, bør de spørre Gud om denne personen er den personen Han personlig har plukket ut for deres liv.
Hvis Gud kommer tilbake og forteller deg at denne personen ikke er den Han har i tankene for deg, må du la den personen gå og vente til Gud leder deg til den rette personen som Han personlig har plukket ut for deg.
Jeg har sett mange kristne presse på med Gud på dette bestemte emnet, og da Gud ikke ville komme tilbake med svarene de ønsket, gikk de frem og giftet seg med den de allerede hadde truffet og ble skilt kort tid etterpå fordi de endte opp med å gifte seg med mennesker som ikke var i Guds vilje for deres liv. Og den store feilen de hadde gjort var på den måten de formulerte sin bønn til Herren.
I stedet for å be Gud om å gi sin oppfatning om hvorvidt denne personen var den rette for dem, prøvde de å presse Gud til å få den personen til å være den rette for dem, i stedet for å være åpen for hva Guds sanne oppfatning egentlig var om saken.
Hvis disse menneskene hadde lært hvordan de skulle bli mer følsomme overfor Den Hellige Ånds ledelse, kunne de ha plukket det opp fra Ham forut for at de nærmet seg Gud fra feil vinkel og feil synspunkt.
Hvis du kan lære å bli ledet av Den Hellige Ånd i din egen personlige bønn med Herren, er dette noen av de spesifikke tingene som Han vil kunne hjelpe deg med:
✦ Hva en skal be for.
✦ Hva en ikke skal be for.
✦ Hvordan ordlegge dine bønner til Gud.
✦ Hvilke skriftvers du skal bruke i dine bønner.
✦ Timing, vite akkurat når du skal be om noe.
✦ De riktige kampstrategiene en skal bruke.
✦ Korrekt vinkling og dine synspunkter å bruke for Gud.
✦ Hvor mange ganger en skal be til Gud om forespørselen.
✦ Hvor lenge skal du holde på med bønn forespørselen.
✦ Hvorvidt du skal invitere andre troende til å be i samtykke med deg.
✦Hvorvidt det er noe annet du må gjøre på slutten av bønnen før Gud vil innvilge bønn forespørselen.
Alle de ovennevnte punktene er viktige faktorer som kommer til å spille inn på noen av dine personlige bønnforespørsler til Herren. Hvis du kan få svar fra Den Hellige Ånd på noen av disse faktorene før du begynner å be, vil du komme langt i å kunne få flere av dine personlige bønner besvart av Herren.
Sett de ovennevnte tre versene sammen som brikker i et puslespill, og jeg tror at Gud Faderen gir oss alle en veldig bønnhemmelighet å bruke i vårt personlige bønneliv med Ham.
Ikke bare er Jesus og Den Hellige Ånd forbedere for oss alle uten at vi nødvendigvis er bevisst klar over det, men jeg tror at Herren også forteller oss at vi spesielt kan be både Jesus og Den Hellige Ånd om å be for oss fra tid til annen på noen av våre egne personlige bønnforespørsler til Ham.
Jeg har personlig funnet meg selv i å bruke denne bønnhemmeligheten når jeg har noe som er på den tyngre siden. Du vil se denne bønnhemmeligheten innlemmet i noen av kampbønnene som jeg har utarbeidet for andre i avsnittet "Vitnesbyrd og åndelig krigføring" på nettstedet vårt.
Du ber bare både Jesus og Den Hellige Ånd om å be for deg og med deg på din spesielle bønnforespørsel til Gud Faderen. Siter de tre versene ovenfor tilbake til dem og be dem om å ta dette bønnoppdraget sammen med deg.
Dette betyr at alle tre – deg, Jesus og Den Hellige Ånd – nå skal gå til Gud Faderen med dine spesifikke ønsker og forespørsler. Med andre ord vil både Jesus og Den Hellige Ånd be med deg på din spesifikke bønnforespørsel til Gud Faderen – akkurat som du ville hatt andre troende til å gjøre med deg i en avtalt bønn, som ble omtalt iBønnens Hemmelighet nr. 6.
Hvis du virkelig ber i Guds vilje om en bestemt bønnforespørsel, og så ber du både Jesus og Den Hellige Ånd om å bli med deg som bønnpartnere og bønnalierte i dine bønner til Gud Faderen, tror jeg du dramatisk vil øke sjansene for at Gud Faderen svarer på din spesifikke bønnforespørsel.
Dette er en veldig kraftfull "torpedo" å legge til ditt personlige bønne-arsenal med Herren. Ikke vær redd for å bruke denne kraftfulle torpedoen og prøve den ut med Herren hvis du noen gang trenger å nærme deg Ham med en tyngre type bønnforespørsel. Det kan være strategien som til slutt gjør forskjellen på om du oppnår det store miraklet fra Herren.
Dette er slutten på Bønnhemmelighet nr. 10: Forbønn av Jesus Kristus og Den Hellige Ånd.